Get the Vype App Now

iOSAndroid

2018 VYPE/K-MAC Volleyball Awards: Texas' Elite teams; All-State teams & more

Plano West's Jill Pressly

Six UIL classifications.

Approximately 1,100 schools with a volleyball program.

If each school has, say, 10 players on its varsity roster (most teams have 9-15 players), that’s 11,100 volleyball-playing student-athletes.

Good luck trying to identify about 250 of the best players in that pool of 11,000-plus.

Okay, enough of the dramatics. But you get the idea of what we were working with as we proudly announce the First Annual K-MAC Sports/VYPE Media All-State awards.

Butch Hart, whom I consider the Godfather when it comes to coverage of Texas High School girls’ athletics (he’s only been doing it since 1983), was nice enough to work with me on this list.

We’re very thankful we received some knowledgeable input too. We’d like to thank the Texas Girls Coaches Association (TGCA); Felix Chavez of the El Paso Times; and a handful of coaches who wish to remain anonymous, all of whom provided input (stats, information, opinions) that helped us form the awards you see here.

We had one rule when we set out to make these awards: no restrictions or politics; no regards to number of schools (or their locations) included, no regards to graduation date – nothing. We just set out to name The Best of the Best.

We’ve been working on this list for the better part of the two weeks. Next year we’ll look to do an All-State team for Classes 4A and below.

Oh – last thing. I EXPECT there will be plenty of objections and disagreements (or, maybe a kind word? haha) about our lists. Your feedback is welcome; please e-mail me directly: chuck@kmacsports.com.

K-MAC Sports/VYPE All-State Elite

  • Audrey Nalls, Waxahachie
  • Libby Overmyer, Kingwood Park
  • Paige Flickinger, Byron Nelson
  • Sarah Martinez, Flower Mound
  • Madi Whitmire, Prosper

Co-Players of the Year

Paige Flickinger, Byron Nelson (Jr.); Audrey Nalls, Waxahachie (Sr.)

Hitter of the Year

Libby Overmyer, Kingwood Park (Jr.)

Setter of the Year

Madi Whitmire, Prosper (Sr.)

Blocker of the Year

Annabelle Smith, Southlake Carroll (Jr.)

Libero of the Year

Sarah Martinez, Flower Mound (Jr.)

Utility Player of the Year

Avery Kalsu, Dripping Springs (Jr.)

Newcomer of the Year

Averi Carlson, Lovejoy (Fresh.)

K-MAC Sports/VYPE All-State teams - CLASS 6A

First Team

Hitters — Jill Pressly, Plano West (Jr.); Caroline Meuth, Churchill (Sr.)

Middle Blockers — Kara McGhee, SA Clark (Sr.); Londyn Gray, Weatherford (Sr.)

Setter — McKenzie Nichols, Southlake Carroll (Sr.)

Libero — Georgia Murphy, The Woodlands (Sr.)

Utility — Molly Phillips, Mansfield (Sr.); Dylan Maberry, The Woodlands (Jr.)

  • Ally Batenhorst, Seven Lakes
  • Georgia Murphy, The Woodlands
  • Ridge Point Panthers

Second Team

Hitters — Campbell Bowden, El Paso Coronado; (Sr.) Kaylee Cox, Flower Mound (Soph.)

Middle Blockers — Clarie Jeter, Ridge Point (Jr.); Shaylee Shore, Prosper (Soph.)

Setter — Clara Brower, The Woodlands (Soph.)

Libero — Haley Hoang, Plano West (Sr.)

Utility — Brooke Slusser, Denton Guyer (Soph.)

Honorable Mention (alphabetical order by players’ last name):

Julia Adams, Plano; Anita Anwusi, Alief Hastings; Makenzie Arent, Oak Ridge; Carissa Barnes, Weatherford; Ally Batenhorst, Seven Lakes; Jill Bohnet, College Park; Canada Buchanan, Clemens; Elyse Buras, Cy Fair; Jordan Burks, Weatherford; Abby Butler, Flower Mound; Emma Clothier, Hebron; Julia Cordon, Edinburgh Vela; Marina Dela Rosa, O’Connor; Gabby Delos Santos, SA O’Connor; Sanaa Dotson, Houston Memorial; Skyler Fields, Ridge Point; Allie Garland, Clear Creek; Natalie Glenn, Southlake Carroll; Courtney Heiser, The Woodlands; Ciera Hecht, Prosper; Reagan Hooper, Flower Mound; Morgan Janda, Seven Lakes; Kynnedi Johnson, Pearland Dawson; Maddie Kriz, Westwood; Charitie Luper, Byron Nelson; Dylan Maberry, The Woodlands; Lauren Malone, Round Rock; Natalie Martin, Oak Ridge; Nena Mbonu, Klein; Kallin Newsome, Clear Brook (Jr.); Shelby O'Neal, Clemens; Iman Ndiaye, Plano West; Nnedia Okammor, Hebron; Kennedy Rutherford, Ridge Point; Reagan Rutherford, Ridge Point; Maya Smalls, SA Brandeis; Annie Stadhaus, Vandegrift; Kylie Trefflich, New Braunfels Canyon; Rachel Tullos, Denton Guyer; Katie Whitehead, Pearland; Jordyn Williams, Denton Guyer

K-MAC Sports/VYPE All-State teams - CLASS 5A

First Team

Hitters — Madison Waters, Lovejoy (Sr.), Jacqueline Howell, Mission Veterans Memorial (Sr.)

Middle Blockers — Maya Duckworth, Birdville (Fresh.); Katie Searcy, Kingwood Park (Sr.)

Setter — Sarah Brown, Canyon Randall (Sr.)

Libero — Reilly Heinrich, Rouse (Jr.)

Utility — Andie Unwin, Kingwood Park (Sr.)

Second Team

Hitters — Cecily Bramschreiber, Lovejoy (Soph.); Jenna Wenaas, Frisco Liberty (Jr.)

Middle Blockers — Shelby Ballard, El Paso Parkland (Jr.); Samantha Rodgers, Midlothian (Sr.)

Setter — Tori Weatherley, Friendswood (Jr.)

Libero — Jillian Dits, Colleyville Heritage (Sr.)

Utilities — Grayson Schirpik, Rouse (Jr.); Treyaunna Rush, Texarkana Texas (Sr.)

  • Reilly Heinrich, Rouse
  • Tori Weatherley, Friendswood

Honorable Mention (alphabetical order):

Emily Ah Leong, Boswell; Morgan Andress, Northwest; Shelby Ballard, El Paso Parkland; Makayla Bane, Willis;Kaylen Beaty, Boswell; Kylee Becker, Hutto; Payton Bell, Granbury; Madi Berkholz, Dripping Springs; Emily Edwards, A&M Consolidated; Valerie De La Fuente, Mission Veterans Memorial; Kaley Feris, Birdville; Meredith Fisher, Rider; Michelle Foster, Lovejoy; Teresa Garza, Santa Fe; Kailyn Glawe, Canyon Randall; Trinity Hennigan, Barbers Hill; Emery Herman, Georgetown; Hailey Hunt, Red Oak; MacKenzie Huntley, Rouse; Brooklyn Jackson, Wakeland; Kylie Kirtley, Magnolia West; Savannah Kjolhode, Grapevine; Catherine Krieger, Foster; Samantha Kuzma, Gregory-Portland; Hannah Maddux, Boerne Champion; Makensy Manbeck, Friendswood; Addison McDermott, Hallsville; Paige McGriff, El Paso El Dorado; Mackenzie Murray, Dripping Springs; Sarah Nading, Dripping Springs; Sawyer Nowak, A&M Consolidated; Kendyl Reaugh, Highland Park; Emily Rich, Burleson; Sydnee Saunders, Wakeland; Hannah Shipman, Amarillo; Sutton Springer, A&M Consolidated; Macy Sumrall, Barbers Hill; Ashlyn Svoboda, Friendswood;Kassidy Taves, Santa Fe; Jayden Thompson, North Forney; Audrey Tuttle, George Ranch; Stephanie Young, Frisco Reedy; Alia Williams, Kingwood Park; Mackenzie Wiggins, Flour Bluff; Erika Williams, Kingwood Park

K-MAC Sports/VYPE All-State Top 30 - CLASS 4A-1A

(alphabetical order by players’ last name)

Class 4A

  • Alyssa Wallace, Decatur
  • Madison Schultz, Needville

Taylor Akrzyicki, La Vernia; Saylor Bass, Hargrave; Susan Blake, Melissa; Kelsey Carpenter, Midlothian Heritage; Ellie Echter, Fulshear; Raelynn Faulkner, China Spring; Makenna Gant, Decatur; Mariah Hesselgesser, Argyle; Libby Hinton, Glen Rose; Natalee James, Snyder; Satasha Kostelecky, Decatur; Hannah Larson, Midlothian Heritage; Torrey Miller, Brownwood; Madison McDonald, Pleasanton; Sarah McKeethan, Bullard; MacKenzie Morgan, Bellville; Jayci Morton, Stephenville; Skylar Nappier, Hargrave; Sierra Pompa, Devine; Kassidy Reeves, Argyle; Gabbi Roelofs, Sanger; Madison Schultz, Needville; Elizabeth See, Caldwell; Logan Smith, Glen Rose; Rose Stuewe, Fredericksburg; McKenzie Tuyo, Lorena; Trinity Vinzant, Decatur; Kaegan Walker, Robinson; Alyssa Wallace, Decatur; Sydney Whitmire, Tarkington

Class 3A

Skylar Allen, Callisburg; Madison Ball, Maypearl; Breanna Box, Holliday; Laura Bradford, Central Heights; Amaya Brown, Goliad; Lindsey Bullard, Callisburg; Chloe Cook, Central Heightsl Ashlyn Davis, Goliad; Bethany Gilbreath, Gunter; Kylann Griffith, Industrial; BraeLynn Harris, Sonora; Maddison Heibel, Industrial; Lexi Ivy, Denver City; Hannah Jordan, East Bernard; Chelsea Kruse, Poth; Steelie Ledbetter, Maypearl; Mady McCully, Shallowater; Makayla Miller, Poth; Delaney Pellegrini, Boyd; Victoria Pellegrini, Boyd; McKenna Novicke, East Bernard; Macie Satterwhite, Callisburg; Bailey Thomas, Mount Vernon; Alexis Tippitt, Troy; Jordyn Todd, Boyd; Molly Tomlin, Troy; Sabrina Tuerck, Rogers; Macee Valtr, Boyd; Morgan Whitley, East Bernard; Lauren Williams, Industrial

  • Jordyn Todd, Boyd
  • Kirstyn Greebon, Water City
  • Rachel Metzler, Lindsay
  • Kinley Pepper, Beckville

Class 2A

Vanalice Bailery, Hawley; Rylie Blackwell, Sanford-Fritch; Rachel Crismore, Brackett; Ashley Fleitman Lindsay; Makenzie Fleitman Lindsay; Zoe Fry, Sanford-Fritch; Tara Goolsby, Leon; Sarah Grace Merry, Leon; Taffani Henry, Sanford Fritch; Grace Hoegger, Windthorst; Aahliyah Holtman, Highland Park; Payton Jones, Beckville; Mollee Kirk, Windthorst; Riley Krenek, Thrall; Breanna Leathers, Hawley; Jodi Linscomb, Freer; Marti Lumpkins, Harper; Keeley Marschall, Harper; Rachel Metzler, Lindsay; Lexi Moody, Crawford; Mackenzie Mordecai, Centerville; Courtlyn Nail, Beckville; Tatum Nevill, Iola; Taylor Nevill, Iola; Emma Patterson, Highland Park; Kora Pennartz, Windthorst; Kinley Pepper, Beckville; Jordan Tondreau, Beckville; Camille Ward, Crawford; Anne Williams, Crawford

Class 1A

Chesney Baker, Water Valley; Kacie Kimbrough, Neches; Emily Hill, Neches; Lexi Rogers, Neches; Kenzie Jordan, Water Valley; Kirstyn Greebon, Water Valley; Sydney Davidson Bryson; Rachel Kallus, Abbott; Allison Wolf, Abbott; Emma Rodriguez, Blum; Kylie Sanders, Blum; Cassidy McWright, Bronte; Syndey Davidson, Bryson; Kyla Jones, Bryson; Madelyn Moore, Bryson; Chloe Cowan, D’Hanis; Jewel Randolph, D’Hanis; Emma Lapeyre, Fayetteville; CeCe Mitchell, Fayetteville; Haleigh Archer, Klondike; Cheyenne Gruben, Klondike; Georgina Brugette, Marfa; Rosa Schones, Miller Grove; Ashton Sims, Perrin-Whitt; Megan Krause, Round Top-Carmine; Ava Myers, Round Top-Carmine; Alanna Ramirez, Runge; Charity Brawner, Saint Jo; Hayley Ned, Trinidad; Alyssa Robles, Veribest

boards
Kingwood Park High School - Volleyball
Dripping Springs High School - Volleyball
Churchill High School - Volleyball
Northside Clark High School - Volleyball
The Woodlands High School - Volleyball
Ridge Point High School - Volleyball
Hastings High School - Volleyball
Oak Ridge High School - Volleyball
Seven Lakes High School - Volleyball
College Park High School - Volleyball
Schertz Clemens High School - Volleyball
Cypress Fair High School - Volleyball
Northside O'Connor High School - Volleyball
Memorial High School - Volleyball
Clear Creek High School - Volleyball
Leander Rouse High School - Volleyball
Friendswood High School - Volleyball
Willis High School - Volleyball
Hutto High School - Volleyball
Santa Fe High School - Volleyball
Foster High School - Volleyball
Magnolia West High School - Volleyball
Fulshear High School - Volleyball
New Braunfels Canyon High School - Volleyball
Northside Brandeis High School - Volleyball
Dawson High School - Volleyball
Vandegrift High School - Volleyball
Sport
Volleyball
discussion
Switch comment thread (27)
Kingwood Park High School - Volleyball
0
0
Share
You must be logged in to comment
Vype Media Logo