filter
all scores
Presented by
Scores & Schedule
Vype Events
sports
Football
Basketball
Baseball
Softball
Volleyball
Soccer
Cross Country
Golf
Lacrosse
Swimming
Tennis
Track & Field
Wrestling

Class 4A State Tournament Preview

CLASS 4A STATE SEMIFINALS Jasper (33-7-1) vs Argyle (35-0) Wednesday 1 pm, Disch-Falk Field - Austin

JASPER BULLDOGS Coach: Stephen Westbrook Assistant Coach(es): Zane Anderson, Ryan Jones, Cason Marshall Tournament Appearances: 8 (1961, 63, 72, 78, 85, 2007, 10, 18)

Number Name Class Position Batting Average Pitching Record
2 Reese Durand Senior CF/P .347
4 Colton Womack Junior P/SS .400 12-2
5 Michael Soisson Senior P/SS .398 8-1
6 Trent Bryant Junior 1B/P .266 0-1
7 Barret Neal Junior 3B/P .147 1-0
8 Charles Burnett Junior RF .250
9 Leontay Sells Senior LF .241
10 Henry McMillon Senior C/P .304 1-1
11 Chase Webb Junior P/3B .100 1-1
13 Nick Barthol Junior P/RF .333
16 Dodge Foshee Junior P/2B .350
17 Kolt Thomas Senior P/3B .300
18 Leo Escalante Senior DH/1B .393
20 Cisco Salas Senior 3B .750
24 Ben Jeansonne Senior P/LF .222 10-1
27 Victor Williams Senior 2B .186
Name Position
Bryce Gaston Manager
Joe Guthrie Athletic Trainer
Caroline Goodwin Student Trainer
Haley Shultz Student Trainer
REGULAR SEASON
Opponent Score W/L
West Orange-Stark 14-2 W
Livingston 12-2 W
Lumberton 8-4 W
Beaumont West Brook 4-3 W
New Caney Porter 12-4 W
Port Neches Groves 3-1 W
Westlake, LA 3-1 W
Iowa, LA 5-2 W
Lake Charles Sam Houston, LA 1-11 L
Lafayette Acadiana, LA 0-9 L
Beaumont Monsignor Kelly Catholic 1-4 L
Nederland 6-2 W
Orange Little Cypress-Mauriceville 8-3 W
Kirbyville 3-3 T
Nacogdoches Central Heights 0-11 L
Bridge City 11-5 W
Carthage 6-1 W
Bridge City 14-7 W
Huffman Hargrave 5-4 W
Huffman Hargrave 11-0 W
Diboll 17-1 W
Hudson 2-3 L
Shepherd 10-0 W
West Orange-Stark 18-0 W
Huntington 5-2 W
Diboll 6-1 W
Hudson 7-3 W
Shepherd 20-2 W
Huntington 18-0 W
PLAYOFF GAMES
Opponent Score W/L
Silsbee 4-3 W
Silsbee 8-1 W
Cleveland Tarkington 5-1 W
Cleveland Tarkington 2-1 W
Bridge City 4-1 W
Bridge City 9-3 W
Robinson 3-1 W
Robinson 5-9 L
Robinson 13-1 W
Salado 1-10 L
Salado 9-8 W
Salado 5-2 W

ARGYLE EAGLES Coach: Ricky Griffin Assistant Coach(es): Steve Stinson, Jake Fischer Tournament Appearances: 3 (2014, 15, 18)

Number Name Class Position Batting Average Pitching Record
1 Dillon Carter Junior CF/P .402
2 Preston King Junior 2B/SS .489
3 Ben Pound Senior CF/3B .304
4 Cade Merka Sophomore 3B/P .261 2-0
5 Brenden Dixon Junior SS/2B .453
6 Alex Gonzales Sophomore LF/P .417
7 Riley Hartman Sophomore SS/OF .000
8 Cole Kirkpatrick Freshman OF/P .000
9 Chad Ricker Junior 1B/P .380 7-0
10 Hayden Clearman Junior RF/P .442 2-0
11 Tyler Abrego Freshman SS/P .000
12 Austin King Junior C/OF .347
13 Bo Hogeboom Sophomore C/OF .241
14 Bryson Hudgens Senior P/1B .394 11-0
15 Jake Burns Senior P/P .000
16 Mason Green Junior 2B/P .200
17 Blake Ramsey Junior OF/OF .000
20 Cullen Davee Freshman C/3B .000
21 Parker Abrego Senior P/OF .000 3-0
22 Brent Uys Senior DH/1B .250
24 Nico Patrick Junior 3B/C .000
25 Ian Walters Junior P/1B .000
31 Sean Bolin Junior P/P .000 9-0
59 Tate Van Poppel Sophomore P/1B .000 1-0
00 Jake Sullivan Sophomore CF/OF .000
REGULAR SEASON
Opponent Score W/L
Fort Worth Chisholm Trail 14-3 W
Fort Worth Chisholm Trail 4-0 W
Frisco Liberty 3-0 W
Waco Midway 5-0 W
Garland Sachse 6-0 W
Denton Ryan 13-7 W
Keller Fossil Ridge 4-0 W
Crandall 8-0 W
Saginaw 6-3 W
Melissa 10-0 W
Kaufman 10-0 W
Fort Worth Benbrook 10-0 W
Fort Worth Trimble Tech 14-0 W
Denton Braswell 4-3 W
Fort Worth Southwest 10-0 W
Crandall 7-0 W
Sanger 11-1 W
Bridgeport 10-0 W
Joshua 10-0 W
Krum 2-1 W
Decatur 8-2 W
Gainesville 10-0 W
Sanger 15-6 W
Bridgeport 12-0 W
Krum 11-1 W
Decatur 11-1 W
Gainesville 12-2 W
PLAYOFF GAMES
Opponent Score W/L
Dallas Hutchins 10-0 W
Aubrey 11-1 W
Aubrey 6-0 W
Melissa 7-5 W
Melissa 10-0 W
Texarkana Pleasant Grove 11-1 W
Kilgore 4-3 W
Kilgore 10-0 W
**CLASS 4A STATE SEMIFINALS** Godley (30-2) vs Sweeny (34-5) Wednesday 4 pm, Disch-Falk Field - Austin

GODLEY WILDCATS Coach: Pat Maxwell Assistant Coach(es): Ben Ogle, Brent Lewis Tournament Appearances: 1 (2018)

Number Name Class Position Batting Average Pitching Record
1 Tyler Kirby Sophomore UT .000
2 Raymond Alafa Senior UT .387
3 Tad Thompson Senior RF/DH .366 3-0
4 Bobby Goodloe Senior 2B/SS .452 5-0
5 Fisher Moore Junior P/OF .000
6 Taylor Grimes Senior CF .355
7 Blake Rodgers Sophomore SS .000
8 Kelton Grigsby Senior 3B .000
9 Victor Molina Sophomore 2B/C 1.000
10 Braden Karnes Freshman P/1B .176 2-0
11 Brett Bown Senior P/SS .488 12-1
12 Nolan McGehee Sophomore 3B/P .000
13 Kolby Bartlett Freshman C/OF .000
16 Brendan Davis Senior C .300
17 Easton James Junior RF .524
18 Will Buchholz Senior LF .392
24 Nick Menchaca Junior 3B/P .310 2-1
25 Chase Lummas Junior 1B/P .423 6-0
26 Zane Abbott Junior 3B .000
Name Position
Mallory Maxwell Manager
Sierra Lenz-Ross Manager
Duke Graham Trainer
Mallory Maxwell Statistician
Sierra Lenz-Ross Statistician
REGULAR SEASON
Opponent Score W/L
Fort Worth Arlington Heights 8-2 W
Muenster 7-1 W
Edgewood 12-2 W
Holliday 11-0 W
Henrietta 16-4 W
Vernon 11-3 W
China Spring 9-4 W
Iowa Park 10-0 W
Krum 2-1 W
Kennedale 7-0 W
Alvarado 13-1 W
Waxahachie Life School 4-0 W
Stephenville 9-0 W
Glen Rose 8-1 W
Venus 9-1 W
Midlothian Heritage 4-6 L
Alvarado 9-5 W
Waxahachie Life School 15-0 W
Stephenville 12-0 W
Glen Rose 17-1 W
Venus 18-0 W
Midlothian Heritage 9-4 W
PLAYOFF GAMES
Opponent Score W/L
Mineral Wells 12-0 W
Mineral Wells 8-0 W
Burkburnett 15-1 W
Burkburnett 11-1 W
Kennedale 2-0 W
Denver City 9-6 W
Denver City 10-5 W
Iowa Park 12-4 W
Iowa Park 6-7 L
Iowa Park 9-5 W

SWEENY BULLDOGS Coach: Mark Durham Assistant Coach(es): Carlos Lockler, Javier Solis Tournament Appearances: 3 (1985, 12, 18)

Number Name Class Position Batting Average Pitching Record
2 CJ Avants Junior IF/OF .000
3 Caden Wilhelm Sophomore IF/OF .000
4 Quinton Martin Junior OF/P .370 4-2
5 Caden Homniok Junior SS/P .392 11-1
6 Wes Folse Junior C .341
7 Ty Ringo Senior P/OF .345 4-0
8 Nathan Nance Junior UT .364 4-1
9 Cord Filipp Junior 2B .323
10 Caleb McKnight Senior OF .250
11 Jackson Kiddy Junior P/OF .000 9-1
12 Mark Schumann Senior IF/OF .350 2-0
14 Blake Benavides Junior OF/C .277
15 Cody Kotrla Senior OF .286
16 Joe Effenberger Junior 3B .348
23 Jaden Bohlar Senior 1B .247
24 Tyler Shepard Freshman IF .000
33 Dylan Douget Junior IF .000
34 Mason Massey Sophomore IF .000
Name Position
Derek Cook Athletic Trainer
Reese Denton Student Trainer
Courtney Ashworth Statistician
Brianna Cortez Statistician
Kinsi Cook Statistician
REGULAR SEASON
Opponent Score W/L
Richmond Foster 18-7 W
Port Lavaca Calhoun 2-0 W
Bellville 4-0 W
Lamar Fulshear 11-0 W
League City Clear Springs 6-1 W
Houston St. Thomas Catholic 3-2 W
Rosenberg Lamar Consolidated 13-0 W
Fort Bend Dulles 5-3 W
Katy Cinco Ranch 8-1 W
Cypress Ridge 12-2 W
Pearland Dawson 4-2 W
Houston Chavez 12-3 W
Fort Bend Kempner 5-2 W
Jersey Village 9-0 W
Houston Memorial 5-4 W
Huffman Hargrave 7-8 L
Bay City 11-1 W
El Campo 12-1 W
Clute Brazoswood 12-1 W
Freeport Brazosport 7-0 W
Wharton 10-0 W
West Columbia Columbia 5-3 W
Bay City 1-6 L
El Campo 2-1 W
Freeport Brazosport 2-0 W
Wharton 6-3 W
West Columbia Columbia 6-4 W
Santa Fe 3-8 L
PLAYOFF GAMES
Opponent Score W/L
Needville 9-0 W
Needville 9-0 W
Geronimo Navarro 11-1 W
Geronimo Navarro 7-0 W
Boerne 7-1 W
Cuero 3-1 W
Cuero 3-5 L
Cuero 7-3 W
Fredericksburg 0-1 L
Fredericksburg 12-3 W
Fredericksburg 2-1 W
boards
Jasper High School - Baseball
Little Cypress-Mauriceville High School - Baseball
Port Neches-Groves High School - Baseball
West Orange-Stark High School - Baseball
Sport
Baseball
discussion
Switch comment thread (4)
Jasper High School - Baseball
0
0
Share
You must be logged in to comment
Vype Media Logo